* * * گلچین صفاسا www.safasa.com * - روز درختکاری کاشتن نهال درخت گل بوته هفته منابع طبیعی+عکس

15 اسفند روز درختکاری (+) کاشتن نهال بوته تاریخچه سابقه فواید اسلام عکس تصویر
روز درختکاری, 15 اسفند روز درختکاری, هفته منابع طبیعی..

پانزدهم  اسفند روز درختکاری نهال بوته دار درخت گل کاشتن حفظ منابع طبیعی محیط زیست

در ایران، روز 15 تا 22 اسفند ماه به عنوان “هفته منابع طبیعی” نامگذاری شده است که نخستین روز این هفته یعنی 15 اسفند “روز ‌درختکاری‌” است.

تاریخچه روز درختکاری
روز درختکاری  ابتدا در سال 1872 و در ایالت نبراسکای آمریکا و در تاریخ 10 آوریل (21 فروردین)، توسط فردی به نام J.Sterling Morton برگزار شد و گفته می شود که در آن روز بیش از 1 میلیون درخت کاشته شده است اما بعد از مدتی این تاریخ به آخرین جمعه ماه آوریل انتقال یافت.

امروزه بیشتر کشورهای دنیا روز درختکاری را محترم شمرده و در این روز به کاشتن درخت ها و نهال های متفاوت اقدام می کنند. البته تاریخ این روز با توجه به آب و هوای هر کشور متفاوت است و بیشتر سعی می کنند تا در موقعی از سال این کار را انجام دهند که درخت قابلیت رشد کردن را داشته باشد. برای مثال می توان به کشور هایی مانند آلمان، مصر، پاکستان، مکزیک اشاره کرد که روز درختکاری به ترتیب در روزهای 5 اردیبهشت، 26 بهمن، 27 مرداد و دومین پنجشنبه از ماه جولای است. در ادامه ... ((++))

|
گلچین صفاسا :  اگر درخت می کارید ، درختی باشه که با محیط زیست منطقه و محله شما جور در بیاد سازگار باشه . کاش یکی این کاج های مسخره رو از دست ملت می گرفت می ریخت صحرا ! هر سال چند صد هزار نهال می دن دست ملت بکارن ؛ دو ماه دیگه می خشکه می کنن می ندازن دور ... می خوان کمک کنن به محیط زیست ، درخت هایی می کارن که خیلی آب مصرف میکنه یا خاک رو قلیایی و اسیدی میکنه یا ... خب مگه پژوهش و خردی در کار شما نیست !؟ گاهی طبیعت و فضای سبز به زبان بی زبانی به ما میگه : مرا به خیر تو هیچ امیدی  نیست ؛  شر مرسان ! بگذریم چی سر جاش هست که این یکی باشه !؟

غزل شمارهٔ ۱۱۵

 
حافظ
حافظ » غزلیات
 

درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد نهال دشمنی برکن که رنج بی‌شمار آرد

چو مهمان خراباتی به عزت باش با رندان - که درد سر کشی جانا گرت مستی خمار آرد

شب صحبت غنیمت دان که بعد از روزگار ما - بسی گردش کند گردون بسی لیل و نهار آرد

عماری دار لیلی را که مهد ماه در حکم است - خدا را در دل اندازش که بر مجنون گذار آرد

بهار عمر خواه ای دل وگرنه این چمن هر سال - چو نسرین صد گل آرد بار و چون بلبل هزار آرد

خدا را چون دل ریشم قراری بست با زلفت - بفرما لعل نوشین را که زودش با قرار آرد

در این باغ از خدا خواهد دگر پیرانه سر حافظ - نشیند بر لب جویی و سروی در کنار آرد


|

گلدان های خوشگل زیبا قشنگ مدل جدید 2016 1395 بامزه جالب جذاب خانه ویلا پنت هاوس خانه منزل اتاق آپارتمان (+)
16 مدل گلدان دست ساز برای محوطه سازی و زیباسازی حیاط

16 مدل گلدان دست ساز برای محوطه سازی و زیباسازی حیاط

*
بسیار زیبا و جالب در ادامه ...(+)***

کاریکاتور روز درختکاری کاشتن نهال طنز آخر خنده بامزه جالب جذاب جدیدروز درختکاری1395

 روز درختکاری, درخت, 15 اسفند

اس ام اس مسیج پیامک جدید روز درختکاری+عکس تصویر+نهال+جوانه برگ2017

اس ام اس روز درختکاری, روز درختکاری..

اگه یه روز دیدی که تموم درخت های کوچه و محلتونو بریدن اصلا ناراحت نشو … چون هنوز منو داری که بهم تکیه کنی.

اس ام اس روز درختکاری, روز درختکاری مبارک

پیامک روز درختکاری


مثل درخت باشید که در تهاجم پاییز هرچه بدهد،روح زندگی را برای خویش نگه می دارد.
♦♦پیامک ویژه مخصوص  روز درختکاری کاشتن نهال♦♦
کاش زندگی در برگ درخت جاری بود ، آنگاه تا بهار بود می خندیدیم و بعد به امید پاییز می نشستیم
♦♦پیامک ویژه مخصوص  روز درختکاری کاشتن نهال♦♦
تو همان تک درخت عشقی که سالها خرم را به آن می بستم.
روز درخت کاری مبارک
♦♦اس ام اس روز درختکاری♦♦
تو سیب سرخ کدامین درخت پرتقالی که هر دانه انارت به سرخی گیلاس های درخت موز است، ای گلابی من.

در ادامه دیگر پیامک ها + دیگر کاریکاتورها +مخصوص ویژه‌ی روز درخت‌کاری+معما و تست هوش درختکاری

درختکاری آداب دارد+اینفوگرافی عکس تصویر نما شکل جدول راهنمایی مشاوره کاشتن نهال درختچه (+)

|
تلگرام+لنزور+کلوب+اینستاگرام+فیسبوک+عکس+تصویر+واتساپ+پروفایل+جدید+2016+1395+2017+1396+خوشگل+وبلاگ+سایت

| روش اصولی درست صحیح نشاندن کاشتن مزرعه پرورش غنچه گل قلمه زنی هرس بهار دل انگیز نوروز فروردین اسفند اردیبهشت خرداد کاشت داشت برداشت آبیاری گیاه کاکتوس والپیپر پوستر کارت پستال جدید  زمین خواری دزدی بیت المال ساحل دریا موجودات حیوانات جانوران کوه دشت آب چاه دریاچه ارومیه چشمه جنگل مرداب تالاب خطر هشدار از بین رفتن مستند فیلم کلیپ ویدیو ویران کردن نابودی فضای سبز مهندسی مطلب مقاله تحقیق عیب ایراد خطا نادرست بد آشغال زباله رود اقیانوس پاسبان یگان حفاظت شکارچی مخرب زمین خواری لطمه آسیب تخریب خراب داغون
|

درخت کاج آمریکایی ! درختی سرشار از معایب زیان ضرر


به هر حال یکی ازمشکلات مربوط به این بخش ،کاشت کاج کریسمسی در شهرهای ایران است. این کاج بومی نیست،میوه ندارد،چوب آن دیر رشد میکند،درمصارف صنعتی وغیر صنعتی کم بازده است،پرندگان روی آن لانه نمی سازندیاکمتر آشیانه می کنند،در زیر چتر آن گیاهان رشد نمی کنند و تنها فایده آن سبز بودن در تمام فصول است. مضافا این که تحقیقات عده ای از متخصصان وصاحبنظران نیز حکایت از مضرات ومعایب دیگری برای کاج وارداتی دارد از جمله :
1- دربرابر مواد سمی وباران های اسیدی ،آسیب پذیر است.
2- به علل گوناگون آفت ها وآلودگی ها در اطراف آن انباشته می شوند.
3- به دلیل برگ های سوزنی ،سطح کمتری را پوشش داده وقدرت تصفیه آن کمتر از پهن برگ هاست.
4- خاک پیرامون خود و زیر درخت را اسیدی کرده ومانع از رشد گونه های دیگر گیاهان می شود.
5- برخی براین عقیده اند که این نوع کاج ،نوعی اکسید نیتروژن را وارد فضا می کند که درفضای شهرهای پر تردد شهری که اکسید نیتروژن  بیش از اندازه توسط صنایع وخودروها تولید می شود به جای تصفیه هوا بر آلودگی می افزاید.
6- سایه انداز مناسبی ندارد.
7- برخلاف سرو  و چنار که گرچه آنها هم میوه ندارند، ولی در جریان جابجایی هوا وفرصت دهی به سایر گیاهان ممانعتی مثل کاج کریسمسی ندارند.
8- از نظر فرهنگی ودربین عامه مردم درخت کاج نماد گورستان است واز طرفی یادرآورمراسم غربی بوده وبا مراسم وفرهنگ ایران چندان انطباق نداردو..
لذا با توجه به این نظریات واین که اصولا دریافت هرفرد عادی این است که در منزل خود به جای کاج ،درختان میوه دار یا درختان زیبایی چون تبریزی وسرو می کارند،نتیجه می گیریم "اگرشهرما خانه ماست"پسند مردم ومصلحت عامه براین است که به جای کاشت درخت کاج وایجاد جنگل های کاج که طبق یک تحقیق علمی ،طرحی شکست خورده است،درختان مفیدی کاشته شوند که اگر آب رامصرف می کنند غیر از زیباکردن فضای شهر واطراف آن،از میوه ،چوب،برگ وسایر مزایای آنهابه نفع کشور استفاده شود،درختانی مانند:زیتون-توت-سنجد-زبان گنجشک-خرمالو-تبریزی-انجیر-گلابی-سیب-اقاقیا-اوکالیپتوس-عناب-کنار-چنارو..
شایان ذکر است این پیشنهاد مانع از کاشت کاج نمی خواهد باشد،بلکه نظر دارد که انتخاب بهتر ،مفیدتر ومردم پسندتردرامردرخت کاری ها رعایت ولحاظ شود.
ضمن این که جهت تشویق مردم نیز پیشنهاد می شود که درمراسم روزدرختکاری ،مسئولان نظام به جای کاج کاشتن که تقلیدی وتکراری است،درخت هایی چون زیتون بکارند.
|

15 اسفند روز درختکاری کاشتن نهال بوته درخت عکس تصویر

روز درختکاری, 15 اسفند روز درختکاری, هفته منابع طبیعی

15 اسفند روز درختکاری

در ایران، روز 15 تا 22 اسفند ماه به عنوان “هفته منابع طبیعی” نامگذاری شده است که نخستین روز این هفته یعنی 15 اسفند “روز ‌درختکاری‌” است.

 

تاریخچه روز درختکاری
روز درختکاری  ابتدا در سال 1872 و در ایالت نبراسکای آمریکا و در تاریخ 10 آوریل (21 فروردین)، توسط فردی به نام J.Sterling Morton برگزار شد و گفته می شود که در آن روز بیش از 1 میلیون درخت کاشته شده است اما بعد از مدتی این تاریخ به آخرین جمعه ماه آوریل انتقال یافت.

امروزه بیشتر کشورهای دنیا روز درختکاری را محترم شمرده و در این روز به کاشتن درخت ها و نهال های متفاوت اقدام می کنند. البته تاریخ این روز با توجه به آب و هوای هر کشور متفاوت است و بیشتر سعی می کنند تا در موقعی از سال این کار را انجام دهند که درخت قابلیت رشد کردن را داشته باشد. برای مثال می توان به کشور هایی مانند آلمان، مصر، پاکستان، مکزیک اشاره کرد که روز درختکاری به ترتیب در روزهای 5 اردیبهشت، 26 بهمن، 27 مرداد و دومین پنجشنبه از ماه جولای است.

 

روز درختکاری در ایران

درختکاری در ایران دارای پشتوانه ‌ای از علایق ملی و سنت تاریخی است، تاریخ نشان می ‌دهد که ایرانیان باستان، جشن های خاصی داشتند و در این جشن ها به درختکاری پرداخته و به خاک و زراعت احترام می‌ گذاشتند.

 

روز درختکاری, 15 اسفند روز درختکاری, هفته منابع طبیعی..

 

در کشور ما روز درختکاری در 15 اسفند هر سال برگزار می شود و مردم با حضور در پارک ها، جنگل ها و اقصی نقاط شهر اقدام به کاشت نهال های جوان می کنند. ایرانی ها هر سال با کاشت درخت به استقبال سال نو رفته و در واقع با این کار نمادین در آستانه بهار زندگی را به زمین باز می گردانند. در این روز در مقابل بیشتر پارک ها و فضاهای سبز و دیگر نقاط شهر نهال هایی به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می گیرید.

 

اهمیت درختکاری در اسلام

در ادیان و فرهنگ های مختلف جهان، درخت و درختکاری جایگاه خاصی دارد. دین مقدس اسلام نیز بشر را به کاشت درخت تشویق و ترغیب کرده است و بعضی از بزرگان دین به این امر اشتغال داشته اند. حضرت علی علیه السلام در مدینه باغ های خرمای فراوانی به وجود آورد و بیشتر آنها را در راه خدا وقف کرد.

 

روز درختکاری, 15 اسفند روز درختکاری, هفته منابع طبیعی..

 

پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم  در این باره می فرماید: «اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه ای را به زیر کشت ببرد و انسان ها، حیوانات یا پرندگان از آن بخورند، این کار صدقه ای از طرف آن شخص شمرده می شود». نیز در روایتی معتبر از یکی معصومین (ع) منقول است که: “حتی اگر دیدید قیامت بر پا شد و شما مشغول کاشتن درختی بودید، ازاین عمل نیک خود دست برندارید”. و این نشانگر تاکید و توصیه اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختکاری است.

 

مطالب یاد شده به روشنی، وظیفه تک تک ما را در حفظ و حراست از منابع طبیعی موجود، خصوصاً جنگل ها و مراتع و همچنین توسعه پایدار و گسترش این نعمت الهی، به عنوان یک وظیفه دینی و ملی، مشخص می کند.

 

فواید درختان در زندگی انسانها

امروزه با صنعتی شدن جوامع بشری درختان نقش مهم تری در زندگی بشر ایفا می كنند، از سویی مقدمات پیشرفت بیشتر صنعت و فناوری را موجب می شوند و منابع تامین كننده محصولاتی نظیر وسایل چوبی، مبلمان، لوازم التحریر (كاغذ، انواع مدادهای مختلف) ‌الوار و هزاران محصول دیگر محسوب می شوند و از سو ی دیگر به منزله ریه های یك شهر تلقی شده و نقش مهمی در تامین سلامت اعضای جامعه را ایفامی كنند. این مورد اخیر از مورد قبل مهم تر مینماید.

 

روز درختکاری, 15 اسفند روز درختکاری, هفته منابع طبیعی..

 

چرا كه به دلیل فعالیت كارخانجات صنعتی و نیز ازدیاد وسایل نقلیه عمومی و فعالیت روزانه آنها در سطح شهرهای بزرگ  آلاینده ها و گازهای مهلك و خطرناكی نظیر دی اكسید كربن در هوای شهرها فزونی یافته و سلامت افراد را تهدید می كند. و افزایش هر چه بیشتر این مواد آلاینده كاهش میزان اكسیژن در هوا را سبب می شود و این وضع نامساعد گروههای آسیب پذیر نظیر بیماران ریوی و قلبی، سالخوردگان و كودكان را بیشتر تهدید می كند. در چنین شرایطی مساله درخت و درختكاری راه حلی مناسب برای مبارزه با آلودگیهای مذكور به شمار می آید. ایجاد جنگلهای مصنوعی و فضای سبز در اطراف شهرهای بزرگ به تاسیس كارخانجات تولید اكسیژن می ماند.

 

به طور خلاصه روز درختکاری بهانه ‌ای است برای این که ما به محیط زیست احترام گذشته و آن را احیاء کنیم و یا حداقل آن را با دقت بیشتری نگه داری کنیم. امید است که با تلاش در این جهت، حتی با کاشتن یک نهال کوچک، کشوری زیبا و آباد را برای خویش مهیا کنیم که یقیناً کاری پسندیده است.

 

منبع : بیتوته.beytoote.com

 انتشار مطالب فقط  با ذکر این   منبع: گلچین صفاسا  www.safasa.com  *

کاریکاتور روز درختکاری (+)  کاشتن نهال طنز آخر خنده بامزه جالب جذاب جدیدروز درختکاری1394

 روز درختکاری, درخت, 15 اسفند

اس ام اس مسیج پیامک جدید روز درختکاری+عکس تصویر+نهال+جوانه برگ1394

اس ام اس روز درختکاری, روز درختکاری..

اگه یه روز دیدی که تموم درخت های کوچه و محلتونو بریدن اصلا ناراحت نشو … چون هنوز منو داری که بهم تکیه کنی.

اس ام اس روز درختکاری, روز درختکاری مبارک

پیامک روز درختکاری


مثل درخت باشید که در تهاجم پاییز هرچه بدهد،روح زندگی را برای خویش نگه می دارد.
♦♦پیامک ویژه مخصوص  روز درختکاری کاشتن نهال♦♦
کاش زندگی در برگ درخت جاری بود ، آنگاه تا بهار بود می خندیدیم و بعد به امید پاییز می نشستیم
♦♦پیامک ویژه مخصوص  روز درختکاری کاشتن نهال♦♦
تو همان تک درخت عشقی که سالها خرم را به آن می بستم.
روز درخت کاری مبارک
♦♦اس ام اس روز درختکاری♦♦
تو سیب سرخ کدامین درخت پرتقالی که هر دانه انارت به سرخی گیلاس های درخت موز است، ای گلابی من.

در ادامه دیگر پیامک ها + دیگر کاریکاتورها +مخصوص ویژه‌ی روز درخت‌کاری+معما و تست هوش درختکاری

درختکاری آداب دارد+اینفوگرافی عکس تصویر نما شکل جدول راهنمایی مشاوره کاشتن نهال درختچه


|
بهترین روش شستن فرش قالی (+) خانه تکانی عید نوروز +عکس تصویر
نگهداری فرش, نکاتی برای شست و شوی فرش.


|
نظافت تمیز  و مرتب کردن اتاق خواب چیدمان دکوراسیون خانه تکانی شب عید نوروز (+)
طراحی داخلی اتاق خواب مدرن با ترکیب رنگ سفید و بنفش

|

نیرنگ حیله و پاپوش دختر عاشق و انتقام از  پسر 18 ساله فقیر (+)
|

مولانا : هیچ کنجی بی دد و بی دام نیست   جز به خلوتگاه حق آرام نیست

|
|
|


نکاتی که قبل از خانه تکانی باید انجام دهید+عکس+تصویر+آموزش+کدبانو

نکات خانه تکانی,تکنیک های خانه تکانی

*

|

درود دوستان کمتر از یک ماه دیگه به آغاز سال 1395 خورشیدی هست کم کم بجنبید و آماده بشوید تا دیر نشده ،


کاریکاتور سال نو عید جشن نوروز ایران باستان طنز سرگرمی آخر خنده بامزه جالب جدید2015 1394(+)

عید نوروز, طنز عید نوروز, کاریکاتور و تصاویر طنز.

|

|

با این تصاویر بهاری به استقبال جشن عید نوروز برویم+گل شکوفه غنچه جدید تازه نو 1395

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org
بکگراند پیش زمینه والپیپر کارت پستال کاغذ دیواری مخصوص وایبر تانگو واتس آپ ونزور کلوب فیس بوک اینستاگرام+گل شکوفه غنچه بهار

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


در ادامه دیگر تصاویر گلهای زیبای بهاری شکوفه ها و غنچه های بسیار زیبا و قشنگ خوشگل ...

|


ده راه و روش درمان طبیعی برای درمان بیماری روحی افسردگی (+)

۱۰ راه طبیعی برای درمان افسردگی

افسردگی موقعیتی از عواملی بیرونی منشاء می‌گیرد و افسردگی بالینی بر اثر عوامل درونی، که در هر دو نوع کمتر به درمان‌ دارویی نیاز است. در ادامه ... ((++))

|
کارت پستال عکس متحرک ویژه مخصوص ولنتاین روز عشق عاشقانه احساسی رمانتیک (+)

تصاویر ویژه ولنتاین, کارت پستال ولنتاین

تصاویر خوشگل زیبا قشنگ عشقولانه جشن عشاق تبریک مبارک سپندارمذگان دلبرانه شاد احساسی قلب فانتزی gif

کارت پستال ولنتاین 2016,کارت پستال ولنتاین

گلچین صفاسا www.safasa.com کادو هدیه جشن شادی پارتی جالب دیدنی تماشایی باکیفیت عالی والپیپر پوستر بکگراند پروفایل دخترانه پسرانه رابطه روابطه دختر پسر زن مرد همسر عزیزم نفسم عشقم دوستت دارم  I LOVE YOU  happy valentine day asheghane بهترین برترین ناز قشنگ زیبا دانلود دوستی مهر محبت نامزد عروسی داماد خیانت خائن بیوفا نامرد بی مروت بی معرفت رفیق رفاقت قلب شکل شاعرانه دلتنگی شکست عشقی دوری جدایی طلاق نفرت کینه نامرد  اشک گریه غمگین ناراحت شعر دلبرانه بوس بغل آغوش گرم مهربان   در ادامه .. ((++))برچسب ها: روز درختکاری ، نهال ، درخت ، هفته منابع طبیعی ، محیط زیست ، گلچین صفاسا ، www.safasa.com ،

دنبالک ها: کاریکاتور+روز+درخت+کاری+عکس+تصویر+نهال+پیامک+اس+آموزش+ویژه+مخصوص+اسفند ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
* * ★❤★❤ انتشار مطالب فقط با ذکر منبع : گلچین صفاسا www.safasa.com مجاز است❤کپی از نوشته های شخصی من ممنوع ★ اینستاگرام گلچین صفاسا @safasa_com